Съвсем наскоро в семейството ми изкарахме поредна настинка, без да ходим на лекар. Причината за това беше ясна - ако ни хванат с "корона-вирус", ще ни затворят за 10 дни.
А ние това го изкарахме. Бяхме сред първите прекарали вируса. Заключиха ни за 14 дни, колкото беше срокът тогава. И трябва да знаете, че това време в малка кутийка, наречена "апартамент", е изключително неприятно. Физически се преживява, но за психическите последствия никой не мисли. При това - ние мислехме, но не ни обърнаха внимание. Подадохме молба да се преместим да караме карантината на село - поне има дворче, малко по-човешко е. Изобщо не ни обърнаха внимание.
Затова и, когато отново се появиха грипо-подобни симптоми, минахме на... самолечение.
Вероятността отново да бе корона-вирус бе малка. Все пак имаме някакъв имунитет. Но въпреки това, не искахме да поемаме риска от ново затваряне.
Разбирате колко безумно е това! Смисълът на здравеопазването е да атакува болестта в ранна фаза. А в случая - ако се бе оказало нещо опасно (дори да не е корона-вирус), щяхме да идем на лекар като се получи влошаване!
Допускам, че същото е поведението на милиони хора. Което блокира медицината точно когато е най-ефективна. Което пък - логично може да доведе до ръст на смъртността. Все някъде ще има "влошаване", човекът ще иде късно при личния лекар, и няма кой да го спасява.
Паниката около вируса, и най-вече - арестът, доведоха до деактивиране на основна част от здравната система, каквато са GP-тата. Имах повод няколко пъти да ходя по административни въпроси. Пред личната ми лекарка НЯМА ХОРА. Няма опашка. А там винаги е имало. Настройваш се като тръгнеш, поне 2 часа да чакаш. А сега - хората ги няма.
И за корона-вирус, и за друга инфекция, ранната реакция е важна. Най-малкото - всички тези антивирусни препарати (тип "Реленца", "Тамифлу"), те действат само при активиране в ранната фаза. Т.е. трябва да ги започнеш при първото съмнение. Те не действат след 3-4 дни. Т.е. анти-вирусната терапия отпада. Остава имунната система да се справи сама, както и антибиотиците - ако се получи пневмония, ангина или нещо подобно.
Т.е. задавам въпроса, по-голяма ли е ползата от карантината, сравнена с вредата от това хората да спрат да ходят на доктор?
Тук бих казал още нещо - дори без корона-вирус, хората спазват някакъв вид доброволна карантина. Като някой се разболее, не ходи на работа, не се среща с близки (за да не ги заразява), стои си в дома. Т.е. в повечето случаи, някакво самоограничение има. Човекът може да се разходи навън, но все пак тези движения са доста по-малки.
Т.е. необходима ли е тотална карантина, при корона-вирус? Необходимо ли е да се наплашат и самите лични лекари, и те самите да се мръщят, ако някой иде при тях съмнителен? Необходимо ли е да не можеш доброволно да си направиш снимка на белия дроб, защото си "рисков", и единственият начин за това е да влезеш в болница?
Съвсем отделен е въпросът с толкова други заболявания, за които хората не се преглеждат, и отиват по-късно - с усложнения.
В заключение - възможно ли е сами да усилихме вредата от COVID, чрез някои от мерките, които предприехме...
Добри Божилов, писател
"Девети", "Задругата", "Заветът"
12.03.2021
Няма коментари:
Публикуване на коментар